Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Máy Chiếu Epson EB-Z10000U tích hợp công nghệ tiên tiến cho ra chất lượng hình ảnh đáng kinh ngạc
Đánh giá chung về Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Máy Chiếu Epson EB-Z10000U có chất lượng hình ảnh hiện đại
Ưu điểm của Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Bóng đèn có tuổi thọ cao
Hệ thống làm mát hiện đại
Đa dạng cổng kết nối
Tính năng nổi bật của Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Ống kính mở rộng
Trình chiếu đa dạng góc độ
Hiệu chỉnh hình ảnh thông minh
Ứng dụng của Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Ứng dụng trong các phòng học hiện đại
Lắp đặt trong các văn phòng doanh nghiệp
Ứng dụng trong các bữa tiệc – sự kiện
Máy Chiếu Epson EB-Z10000U còn được ứng dụng trên nhiều lĩnh vực khác nữa.
Thông số kỹ thuật của Máy Chiếu Epson EB-Z10000U
Projection Technology RGB liquid crystal shutter projection system (3LCD)
LCD Size 1.03 inch wide panel with MLA (D8, C2 Fine)
Native Resolution WUXGA (1920 x 1200)
Projection Lens
Type Power Zoom / Power Focus / Power Shift
F-Number 1.65 – 2.51
Focal Length 36.00 – 57.35 mm
Zoom Ratio 1 – 1.61
Throw Ratio 1.57 – 2.56 (Wide – Tele)
Lens Exchange Yes (7 Optional Lenses)
Lens Shift
Mode Powered
Vertical (Up/Down) ±60% (H Center) (Manual)
Horizontal (Left/Right) ±18% (V Center) (Manual) ±19
Type
Standard Lamp 380W UHE x 2
Portrait Lamp 304W UHE x 2
Life (Normal / Eco)
Standard Lamp 2,000 hours / 4,000 hours
Portrait Lamp 1,000 hours
Screen Size (Projected Distance)
Zoom: Wide 60 – 500 inch [1.99 – 17.17 m]
Zoom: Tele 60 – 500 inch [3.26 – 27.77 m]
Standard size 100 inch screen 3.37 – 5.49 m
Brightness (2 Lamp Mode)
White Light Output (Normal/Eco) 10,000lm / 6,600lm
Colour Light Output 10,000lm
Portrait Mode 7,500lm
Brightness (1 Lamp Mode)
White Light Output (Normal / Eco) 5,000lm / 3,300lm
Colour Light Output 5,000lm
Portrait Mode 3,750lm
Contrast Ratio 15,000:1
Keystone Correction
Vertical / Horizontal ±30º / ±30º (Zoom: Tele) (with Standard Zoom Lens)
Quick Corner, Curved Surface, Point Correction, Corner Wall Yes
Connectivity
Analog Input
D-Sub 15 pin 1 (Blue)
5BNC 1
Component 5BNC, D-Sub 15pin x 1 (Blue) (common with Analog RGB connector)
Composite 1-BNC
S-Video 1 Mini DIN
Digital Input
HDMI 1 (HDCP Supported)
DVI-D 1
HD-SDI 1-BNC
HDBASE-T (RX) 1 (RJ45)
Output Terminal
D-Sub 15 pin
1 (Black)
Others
USB TYPE A 1 (For ELPAP07 Wireless Adapter Only)
USB TYPE B 1 Mini USB (For Service Only)
Control I/O
RS-232C
D-sub 9pin x 1
Network
Remote Control Input Stereo Mini-jack x 1
Wired Lan RJ45 x 1 (100Mbps)
Wireless Optional (ELPAP07)
Wireless Specifications
Supported Speed For Each Mode IEEE 802.11b: 11Mbps, IEEE 802.11g: 54Mbps, IEEE 802.11n: 130Mbps
Wireless LAN Security WPA-PSK (TKIP/AES) / WPA2-PSK (TKIP/AES)
Start-Up Period About 20 seconds, Warm-up Period: 30 seconds
Cool Down Period Instant Off or 0 second
Air Filter
Type High Efficiency Filter
Maintenance Cycle 10,000 hours
Power Supply Voltage 100 – 240 VAC +/- 10%, 50/60 Hz
Lamp On (Normal / Eco) 1060W / 788W
Standyby (Network On / Off) 2.9W / 0.37W
Fan Noise (Normal / Eco) 40dB / 35dB
Dimension Excluding Feet 741 x 534 x 197 mm